JAK ODŻYWIAĆ SIĘ ZDROWO?

Zdrowe odżywianie wielu z nas kojarzy się nie tylko z ogromnym wysiłkiem i rezygnacją z ulubionych potraw, ale również z wysokimi cenami. Od razu przejdę do brzegu i powiem Wam, że oba te przekonania mijają się z rzeczywistością. Zanim zaczniesz, nie zakładaj, że ceny produktów Cię zabiją, a Ty już na zawsze będziesz musiała zrezygnować z ulubionej czekolady!

Co to jest zdrowe odżywianie się?

Myślę, że to bardzo ważne pytanie, które warto zadać na samym początku. O to spytałam Was parę dni temu na story i uzyskałam bardzo zróżnicowane odpowiedzi. Większość była trafiająca w punkt, ale pojawiły się głosy, z którymi niekoniecznie chcę się tutaj zgodzić.

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim zbilansowana dieta, która dostarcza nam zarówno makro- i mikroskładników w odpowiedniej ilości. Na wszystko jest oczywiście margines błędu - jeżeli nie liczysz kalorii, nie wiesz, ile dokładnie dostarczasz białka czy tłuszczy. Nie wpisując wszystkiego w program też nie dowiesz się, ile dostarczasz witamin czy minerałów. Chodzi tutaj o samo założenie, że taki styl żywienia ma być maksymalnie odżywczy i korzystny dla naszego organizmu. Ale, jak ze wszystkim, stosowanie zasady 80/20 ma oczywiście swoje miejsce.

Najważniejsze są podstawy

W zdrowym odżywianiu się najważniejsze są oczywiście podstawy. Jeżeli bazą Twojej diety są:

  • owoce,
  • warzywa,
  • mięso/ryby,
  • strączki,
  • zdrowe tłuszcze,
  • kasze, ryż, zboża
  • chudy nabiał

to jesteś na dobrej drodze. Z takich składników złożysz pyszne dania i to naprawdę bez większych wyrzeczeń. To właśnie te produkty zapewniają wszystko to, czego potrzebujesz. Najlepsze zawsze będzie to, co najmniej przetworzone.

Wybieraj składniki, a nie gotowe produkty. Zwracaj uwagę na skład, jeżeli kupujesz coś gotowego. Bardzo ważna jest również świadomość żywieniowa - znajomość tych najmniej korzystnych składników w gotowcach, lepsze wybory i stawianie na mniejsze zło.

Zdrowa dieta - nie tylko warzywa i owoce

Jak sami słusznie zauważyliście, to jest po prostu zbilansowany sposób odżywiania się bez większych wyrzeczeń. Rzeczywiście w taki styl odżywiania się wpisuje się duża ilość warzyw i owoców i przede wszystkim racjonalny dobór produktów.

Czy musisz liczyć kalorie? Absolutnie nie! Jeżeli nie masz celów sylwetkowych lub innych potrzeb na kontrolę ilości przyjmowanych kcal, nie widzę takiej potrzeby. Najlepsze jest zawsze jedzenie intuicyjne - organizm sam podpowiada nam, czego mu brakuje. Słuchanie swoich potrzeb jest bardzo ważne - ochota na konkretne produkty bardzo często ujawnia nasze niedobory! Chęć na słone i tłuste jedzenie może wskazywać na niedobory elektrolitów lub zapotrzebowanie organizmu na zwiększenie ilości tłuszczu w diecie. Wszystko jest oczywiście kwestią indywidualną (podejrzewam, że przed okresem to się nie sprawdza!).

Zdrowa dieta to też różnorodność i przede wszystkim balans. Zdrowe podejście do jedzenia i swobodna relacja z nim to najlepsze, co możemy sobie zapewnić. Warto pamiętać, że do wszystkiego trzeba podchodzić z umiarem - nawet najzdrowsze rzeczy mogą Ci zaszkodzić czy wpłynąć na masę Twojego ciała, jeżeli przesadzisz!

Jedzenie a samopoczucie

Czy jedzenie powinno wpływać na Twoje samopoczucie? Według mnie… tak! Tylko, że nie chodzi mi tutaj o uśmiech wywołany odpowiednią ilością kostek czekolady. Skupmy się raczej na tym, że jedzenie nie powinno sprawiać, że czujesz się źle - zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Po jedzeniu powinnaś czuć się dobrze i lekko. Wzdęcia, uczucie ciężkości, problemy gastryczne nie są dobrym objawem i znaczą, że coś powinno się zmienić. Czy w takiej sytuacji dobre będzie nie ograniczanie się i jedzenie na co się ma ochotę? Dopóki nie uporządkujesz spraw w swoim brzuchu (mówię tu o lepsze wybory, probiotyki i inne), lepszą opcją będzie nieco większa kontrola tego, co jesz i co może sprawiać Ci problemy. Bywa tak, że pojawią się pewne wyrzeczenia na koszt lepszego samopoczucia, ale efekty wszystko wynagrodzą!

Zdrowe odżywianie = restrykcje i zmiany?

Niektórym z Was zdrowe odżywianie kojarzy się z dużymi restrykcjami i zmianami. Czy musisz jeść owsiankę lub kurczaka z brokułami? Nie! Wybierz to, co lubisz, dorzuć do tego ulubione owoce lub warzywa i ciesz się pysznym posiłkiem. Czy musisz odstawiać mięso? Też nie. To tylko i wyłącznie świadomy wybór. Odstawienie mięsa wymaga też większej uwagi, by dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości białka (przypominam, że białko roślinne oprócz soi ma niepełny aminogram, więc trzeba je dobrze zbilansować). Czy musisz zamieniać śmietanę na jogurt? To zależy - od tego czy wpasuje Ci się w makro lub czy sos będzie lepszy na śmietanie. Nie ma zasad i wymogów co do takich zabiegów.

Czy musisz zmieniać wszystko, rezygnować z ulubionych bułek i już na zawsze pożegnać Snickersa? Dbając o podstawy swojej diety i zdrowia - N I E! Nie daj się zwariować! :)

Czy zdrowe odżywianie się jest drogie?

A czy jedzenie jest drogie?

Nie musisz kupować jagód goi, chlorelli i bananów bio (chyba, że są w fajnej promocji). Nie daj się zwieść wizji eko odżywiania się, bo dopóki sama o tym nie zdecydujesz, wcale nie masz przymusu kupowania takich rzeczy, żeby być zdrowym.

To mylne przekonanie, że zdrowe odżywianie się jest drogie, dotyczy właśnie takich produktów, które są jedynie dodatkami. Czy na co dzień nie kupujesz warzyw, mięsa, ryb, nabiału? Na pewno znajdują się one na liście Twoich zakupów. Wystarczy podrasować ją o większą ilość warzyw, a mniejszą produktów mocno przetworzonych. Możesz przeliczyć sobie, ile wydajesz na gotowce (które wcale nie są tanie), słodycze czy nawet alkohol. Zdrowe, nieprzetworzone produkty na pewno nie będą od tego droższe!

Podsumowanie

Jakie Ty masz podejście do zdrowego odżywiania się? Jesteś raczej na tak i masz dobrą relację z jedzeniem?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium