DIETA KETOGENICZNA OBIEKTYWNIE

DIETA KETOGENICZNA

Dieta Keto zyskała ogromną popularność i budzi bardzo duże kontrowersje. Postaram się podejść do tematu obiektywnie, przedstawiając fakty naukowe, a nie swoją osobistą opinię. Dieta ta znalazła się na liście najgorszych diet 2020 roku, ale niesie za sobą też kilka zalet. Przyjrzyjmy się jej dokładniej.

Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów do tak małych ilości aby wprowadzić organizm w stan ketozy. Stan ketozy to moment, w którym w naszej krwi wzrasta ilość ciał ketonowych. W normalnych warunkach poziom ciał ketonowych jest niski (nie przekracza 0,1 mmo/l krwi). Celem diety ketogennej jest osiągniecie poziomu 0,5 – 3,0 mmol/l. Ciała ketonowe stanowią zastępcze źródło energii zamiast glukozy (a tej przecież jest niewiele, ponieważ ograniczamy węglowodany). Ciała ketonowe powstają z wolnych kwasów tłuszczowych i to zachęca wiele osób, które wierzą, że energia jest pozyskiwana po prostu z ich tkanki tłuszczowej. Brzmi świetnie - jesz tłuszcz i spalasz tłuszcz. Jak to wygląda w rzeczywistości?

KETO, A ODCHUDZANIE

Często ketoza wybierana jest jako metoda odchudzania. Pamiętaj jednak, że aby schudnąć musisz być na deficycie kalorycznym i to właśnie ten deficyt sprawia, że chudniesz. Ketoza może być jednak pomocna, ponieważ udowodniono, że to właśnie tłuszcze sycą nas najbardziej (a tłuszczów na keto zjadamy nawet 70-80%). Częstym wyborem są mięsa, tłusty nabiał, a więc poza dużą dawką tłuszczów dostarczamy sobie także białka. Białko również odpowiada za uczucie sytości. Ponadto, dieta ta eliminuje całkiem sporo produktów, a więc zakładając, że mamy coraz mniej produktów do wyboru, a te które możemy jeść mogą szybko nas nasycić - prawdopodobnie będziemy zjadać mniej kalorii, a jeśli tych kalorii będzie na tyle mało by być w deficycie - będziemy chudnąć. Początki diety ketogenicznej są obiecujące, bo zazwyczaj spadek wagi jest bardzo duży. Niestety nie jest to tkanka tłuszczowa, a woda, której węglowodany wiążą najwięcej (tak więc rezygnując z węglowodanów - pozbywamy się także sporych ilości wody z organizmu, a to powoduje znaczący spadek masy ciała). Tracimy także glikogen mięśniowy oraz wątrobowy. Spadek masy ciała jest, spadek tkanki tłuszczowej - nie tak szybko.

Dieta ketogeniczna może być stosowana w celu schudnięcia pod warunkiem, że będziemy utrzymywać ujemny bilans kaloryczny.

A CO Z PSYCHIKĄ?

Każdy kto próbował się odchudzać dobrze wie, że założenia żywieniowe to jedno, ale kwestia naszej psychiki, wytrwałości, samopoczucia i motywacji jest tutaj kluczowa. Nawet najlepsza na świecie dieta odchudzająca nie zadziała jeśli nie będziesz w stanie jej utrzymać. Dietę keto trudno jest utrzymać.

Wychowani jesteśmy w kulturze, gdzie pieczywo czy ziemniaczki stanowią stały element jadłospisu. Od dziecka to właśnie węglowodany stanowią główne źródło naszej energii (to dobrze). Większość z nas nie będzie w stanie utrzymywać stanu ketozy przez dłuższy okres. Musisz się więc zastanowić czy chcesz podjąć się diety, w której musisz zapomnieć o pieczywie, makaronach, ziemniakach, nie wspominając już o jedzeniu na imprezach czy wypadach ze znajomymi. Nawet niewielkie odstępstwo od założeń diety może wytrącić Cię ze stanu ketozy. Jeśli jednak nie przepadasz za węglowodanami i od dawna dużo częściej wybierałeś tłuste pokarmy i to właśnie je uwielbiasz - ketoza może okazać się dla Ciebie w porządku!

SPORT BEZ WĘGLOWODANÓW?

Węglowodany są podstawowym paliwem dla naszych mięśni (i mózgu). Z tego powodu właśnie nie zaleca się diet skrajnie niskowęglowodanowych w żywieniu sportowców (chcących poprawić swoje wyniki). Niska podaż węglowodanów może osłabiać wydolność organizmu.

SKRAJNOŚCI W DIECIE KETOGENICZNEJ

Niestety tym, co sprawia, że dieta ketogeniczna bywa zwyczajnie niezdrowa dla wielu osób są błędne założenia i zbyt mała wiedza na temat zdrowego odżywiania. Wiele osób zachłysnęło się możliwością jedzenia TŁUSTO i chudnięcia, zapominając o podstawach zdrowego stylu życia. Kwasy tłuszczowe nasycone nie powinny przekraczać 10% w naszej diecie (przy diecie 2000 kalorii maksymalnie 200 kalorii może pochodzić z kwasów tłuszczowych nasyconych). Kwasy tłuszczowe nasycone są przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Zwiększają ryzyko zawałów serca, miażdżycy, sprzyjają otyłości, zwiększają stany zapalne, a więc mogą prowadzić do wielu chorób autoimmunologicznych, mają też zły wpływ na stan naszej cery (leczenie trądziku). Osoby początkujące zapominają o tym i opierają swoją dietę o takie produkty jak: tłuste mięsa (golonka, żeberka, boczek), masło, smalec, olej kokosowy, żółtka jaj. Zapominają zaś o tym, że głównym źródłem tłuszczów w naszej diecie powinny być: łosoś i tłuste ryby morskie, awokado, nasiona i orzechy. Niestety są to produkty dość kosztowne.

PODSUMOWANIE

Zdaję sobie sprawę, że właśnie przeczytałeś sporo informacji i masz właściwie jeszcze większy mętlik w głowie. Pozwól więc, że podsumuję ten artykuł podając wady i zalety diety ketogenicznej, a Tobie zostawię decyzję o tym, czy chcesz się nią zainteresować bardziej, czy uznasz, że to absolutnie nie dla Ciebie.

ZALETY:

  • ma zastosowanie w leczeniu padaczki lekooporonej. Prowadzone są badania na temat wpływu diety ketogenicznej na inne stany chorobowe.
  • zmniejsza apetyt (duże ilości sycących tłuszczów i białka)
  • może być smaczna i odpowiednia dla osób, które uwielbiają tłuste pokarmy i nie przepadają za węglowodanami
  • może wspomagać proces odchudzania pod warunkiem utrzymania deficytu kalorycznego)

WADY:

  • oparta na produktach odzwierzęcych może zaburzać proporcje spożycia kwasów tłuszczowych i prowadzić do wielu chorób
  • jest trudna do utrzymania w dłuższym okresie (łatwo jest przerwać stan ketozy)
  • oparta o źródła zdrowych kwasów tłuszczowych jest droga (łosoś, awokado, nasiona chia, orzechy)
  • nie jest odpowiednia dla cukrzyków
  • może obniżać wydolność organizmu i większości przypadków nie sprawdzi się w żywieniu sportowców.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium