NAJGORSZE DIETY 2020 ROKU

NAJGORSZE DIETY 2020

Co roku US News (firma medialna publikująca wyniki analiz, raportów i ankiet) publikuje listę najlepszych i najgorszych diet. Które diety zdobyły niechlubny tytuł najgorszych diet ubiegłego roku? Dieta Dukana, Dieta Ketogeniczna oraz Dieta GAPS. Czym sobie zasłużyły na taki lincz? Przyjrzyjmy się im dokładniej.

DIETA DUKANA

Zjednuje sobie wielu zwolenników, ponieważ głosi, że można jeść tyle ile się chce (nie ma ograniczeń), a kluczem do sukcesu jest zwiększona ilość białka w diecie. Białko jest oczywiście bardzo ważnym makroskładnikiem naszej diety, ale na pewno nie powinno stanowić jej podstawy. Dieta Dukana składa się z 4 faz. Pierwsza faza trwa 5 dni. W tym czasie możesz jeść uwaga, uwaga… WYŁĄCZNIE BIAŁKO w najchudszej postaci. Drób, chude ryby, cielęcina, odtłuszczony nabiał. Żadnych tłuszczów, żadnych warzyw, żadnych owoców, żadnego źródła błonnika. Mam nadzieję, że w tym momencie jesteś już przekonany, że to absolutna bzdura. W drugiej fazie możesz jeść już warzywa (ale oczywiście nie wszystkie). Wciąż nie możesz używać żadnych tłuszczów, a więc przez kolejne dni Twój układ hormonalny jest po prostu wyniszczany i kompletnie niezdolny do pracy. Jeśli jesteś szczupłą kobietą - niewykluczone, że już wtedy nastąpi zanik miesiączki. Niestety - skrajne metody to skrajne efekty (nie takie na jakie liczymy). W kolejnych fazach możesz już dodać owoce (oczywiście bez bananów, bo to zło w najczystszej postaci - BZUDRA). Musisz jednak pamiętać aby minimum 2 razy w tygodniu powrócić do diety z etapu 1.

Efekt? Oczywiście, że schudniesz! Produktów zakazanych jest tak dużo, że nie będziesz w stanie zapewne przekroczyć swoje zapotrzebowania kalorycznego. W efekcie zjadasz zapewne około 1000 kalorii. Kilogramy lecą. Leci też na łeb na szyję Twoje zdrowie. Dieta Dukana jest skrajnie niedoborowa. W konsekwencji nie dość, że efekt jojo jest niemal pewny (bo po zakończeniu diety musisz przecież nadrobić to, co do tej pory było zabronione) to dodatkowo wyniszczasz swój układ hormonalny i pokarmowy.

DIETA KETOGENICZNA

Dieta ketogeniczna ma swoje zastosowanie między innymi w leczeniu padaczki lekoodpornej. Tutaj właściwie kończy się jej przewaga nad dietą zbilansowaną.

Założeniem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Jest to moment kiedy organizm zamiast z glukozy zaczyna pozyskiwać energię z ciał ketonowych. Ciała ketonowe powstają zaś z wolnych kwasów tłuszczowych w procesie ketogenezy (stąd pierwsza myśl - ORGANIZM BĘDZIE SPALAŁ TŁUSZCZ!). Założeniem diety ketogenicznej jest zmniejszenie (czasem nawet eliminacja) spożycia węglowodanów do mniej niż 50g na dobę (niekiedy nawet 10g). Głównym źródłem energii są tłuszcze, które stanowić powinny ponad 70% kalorii z naszej diety. 20% zazwyczaj stanowi białko.

O diecie ketogenicznej przeczytasz więcej w tym wpisie: DIETA KETOGENICZNA OBIEKTYWNIE

Ma ona swoje zalety, ma również sporo wad, dlatego właśnie znalazła się na liście najgorszych diet 2020. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij w powyższy link. W dużym skrócie: wiele osób nie będzie w stanie jej utrzymać. Mogą pojawić się skutki uboczne w postaci osłabienia, ciągłego uczucia zmęczenia, nawet omdleń. Brak świadomości żywieniowej może prowadzić do wprowadzenia niezdrowych nawyków jak zajadanie się wyłącznie tłuszczami pochodzenia zwierzęcego (karkówka, boczek, masło, smalec). Jeżeli chcemy aby dieta ketogeniczna była dla nas bezpieczna, niestety, ale musi być bardzo droga. Źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych są bowiem: łosoś, awokado, oliwa z oliwek, orzechy i nasiona, są to niestety produkty kosztowne. Ketoza niestety nie sprzyja poprawie wyników siłowych, a więc niekoniecznie sprawdzi się u sportowców.

DIETA GAPS

W pierwszej fazie żywimy się tylko i wyłącznie rosołem z kości i mięsa, szpiku kostnego, i tłuszczu zwierzęcego (w tym momencie już powinna zapalić się czerwona lampka). Następnie możemy powoli wprowadzać sok z kiszonek. W kolejnym etapie można dodać… żółtka jaj! Później dochodzą jeszcze dodatkowe źródła tłuszczów (jak na przykład masło czy olej kokosowy - fantastyczne źródła nasyconych kwasów tłuszczowych, których powinniśmy unikać). Dieta GAPS powinna być stosowana dożywotnio. Wyklucza z jadłospisu zboża, kukurydzę, kasze, mąki, makarony, cukier pod każdą postacią. Nie można oczywiście jeść produktów przetworzonych (przypomnę, że dożywotnio), a więc słodyczy, dań gotowych.

Co można jeść na diecie GAPS?

  • prawdziwy, długo gotowany rosół na mięsie i kościach z dobrego źródła,
  • mięso „od rolnika”, nie z przemysłowego chowu,
  • ryby,
  • arzywa kiszone naturalnie
  • owoce poza zielonymi bananami,
  • orzechy i migdały,
  • miód,
  • masło, olej kokosowy, oliwa z oliwek.

I tak całe życie. Smacznego zatem!

Dieta ta może mieć zastosowanie w leczeniu niektórych stanów chorobowych, ale na pewno nie powinna stanowić podstawy żywienia zdrowych osób.

TO CO WYBRAĆ?

Dla znaczącej większości z nas absolutnie najlepszym wyborem, będzie po prostu dieta zbilansowana, pełnowartościowa, bez skrajnych restrykcji i niedoborów. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wszystkich makroskładników oraz wielu witamin i minerałów. Najłatwiejszym sposobem na ich dostarczenie jest po prostu wybieranie nieprzetworzonych produktów, nie eliminowanie żadnej z grup pokarmów, jedzenie różnorodnie i nie zakazywanie sobie potraw, które zwyczajnie uwielbiamy. Pamiętaj, że Twój sposób żywienia to dodatek do Twojego życia, który ma poprawiać jego komfort, a nie Twój życiowy cel i priorytet, pod który dopasowujesz całą resztę.

Jeśli zależy Ci na redukcji masy ciała i zastanawiasz się co zrobić, zapraszam Cię do artykułu na ten temat: REDUKCJA - JAK POWINNA WYGLĄDAĆ, a jeśli chciałbyś skorzystać z pomocy dietetyka i mieć pewność, że Twoja dieta będzie idealnie dopasowana do Twoich preferencji, a przede wszystkim bezpieczna i odżywcza, możesz skorzystać z opcji JADŁOSPISU INDYWIDUALNEGO. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium