DIET BREAK - CZY WARTO GO ROBIĆ?

Przerwa w redukcji - czy warto robić diet break?

O redukcji pisałam co nieco w poprzednich wpisach - jeżeli chcesz wiedzieć, jak dobrze obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i przeprowadzić dobrą redukcję bez katowania się dietą, koniecznie zajrzyj tutaj. U niektórych osób ta redukcja może się przedłużać - np. ze względu na wolniejsze tempo odchudzania lub nieco więcej kilogramów do zrzucenia. Jak warto postępować w takiej sytuacji?

Przedłużająca się redukcja, nawet ta prowadzona poprawnie, nie jest korzystna - ani dla naszej psychiki ani dla naszego organizmu. Bycie na redukcji przez wiele miesięcy bardzo mocno zużywa nasze zasoby psychiczne - często wiąże się to z pewną monotonią diety, ograniczeniami i ciągłym myśleniem o kaloriach i ich liczeniu. To jest bardzo obciążające i dla własnego zdrowia psychicznego oraz powodzenia w utrzymaniu uzyskanych rezultatów warto zrobić diet break.

Z fizjologicznego punktu widzenia to równie ważne - w przypadku redukcji do gry wchodzi zwiększony poziom kortyzolu (odchudzanie to jednak spore wyzwanie) i zmiany w stężeniu hormonu sytości, czyli leptyny. Leptyna w naszym organizmie jest proporcjonalna do ilości tkanki tłuszczowej. Im jest jej mniej, tym bardziej leptyna spada. Dlaczego? Z prostego powodu - niski lub nawet zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej nie jest korzystny dla naszego, kobiecego organizmu. Tkanka tłuszczowa jest niezbędna przy produkcji i przechowywaniu hormonów, a na tym zależy naszemu organizmowi. Im bardziej chudniesz, tym bardziej głodna się stajesz i to tylko po to, by odbudować naturalne zasoby organizmu i poprawnie funkcjonować.

Co więcej, im dłużej jesteś na redukcji, tym bardziej zwalnia Twój organizm - nie chce przypadkiem stracić zbyt dużo i zaczyna ograniczać Twoją chęć na spontaniczną aktywność, by nie zużywać zbyt dużej ilości energii.

To wszystko jest najlepszym wyjaśnieniem do tego, dlaczego warto zrobić sobie przerwę od odchudzania. Oczywiście wszystko z głową.

Jak powinien wyglądać diet break?

Diet break powinien być dobrany indywidualnie do jednostki. Ogólnie zaleca się robić przerwy co 6-8 tygodni u osób, których poziom tkanki tłuszczowej jest niższy, a co około 3-4 miesiące u tych, którzy mają nieco więcej do zrzucenia. Diet break powinien trwać od 7 do 14 dni. Taki zabieg sprawia, że utrata wagi będzie bardziej efektywna (1).

Jakie są najważniejsze zasady diet break?

  1. Nie musisz robić diet breaka w “wyznaczonym” terminie. Dostosuj to do swoich potrzeb i reakcji organizmu. Być może waga zatrzyma się u Ciebie nieco później, a Ty po 2-3 miesiącach nie będziesz czuła się jeszcze zmęczona dietą.
  2. Jeżeli przeprowadzasz poprawną redukcję, a Twoje pomiary stanęły w miejscu, to najważniejszy sygnał, by zrobić diet break! Przerwa w diecie to absolutnie nie czas na objadanie się! To przerwa od redukcji, a nie od zdrowych nawyków i rozsądnego odżywiania się.
  3. Jeśli jednak chcesz jeść to, na co masz ochotę w trakcie przerwy, licz się z tym, że możesz przytyć i to niekoniecznie będzie woda.
  4. Zachowaj swoje nawyki - odnośnie ilości posiłków, ich pór i jakości. Nie rób dużych zmian, bo przy poprawnej redukcji niczego nie powinno Ci brakować.
  5. Postaraj się nie liczyć kalorii - to ma być dla Ciebie odpoczynek nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Przy zachowaniu zdrowych nawyków, nic złego nie powinno się wydarzyć.
  6. Jedz tyle, ile potrzebujesz, by zaspokoić głód. Niech to będą syte, pełnowartościowe posiłki, a nie puste kalorie i śmieciowe jedzenie.

Podsumowując, im masz wyższy % tkanki tłuszczowej, tym rzadziej powinnaś robić diet breaki - nawet co około 3-5 miesięcy. To też nie jest moment całkowitego szaleństwa i utraty zdrowego rozsądku, byleby tylko najeść się pomiędzy odchudzaniem.

Bibliografia:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170918222235.html

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium