JEDZENIE INTUICYJNE

Jak jeść intuicyjnie (po liczeniu kalorii)?

Jedzenie intuicyjne i dieta bez liczenia kalorii czasami wydaje nam się czymś niesamowicie dziwnym - zwłaszcza, jeżeli ciągła kontrola posiłków towarzyszy nam od dłuższego czasu. Podpowiem Ci jednak, że liczenie kalorii przez całe życie nie jest najlepszym rozwiązaniem i w końcu wypada przestać to robić.

Ten wpis skierowany jest przede wszystkim do osób będących pod ciągłą presją liczenia kalorii przez wieloletnie odchudzanie, jak również do tych, którzy borykają się z zaburzeniami odżywiania połączonymi z chęcią redukcji masy ciała. Będę tu trochę przeplatać myśli, ale na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :).

Na początku chcę Cię odesłać do kilku ważnych wpisów, które warto znać, jeżeli zależy Ci na realnym efekcie odchudzania, bez efektu jojo i problemów zdrowotnych.

Jak powinna wyglądać poprawna redukcja? Sprawdź! Ten wpis to dawka informacji o tym, jak poprawnie wejść na redukcję bez głodzenia się i katowania dietą.

Jak wyjść z redukcji bez tycia i efektu jojo? Wyjście z redukcji dla wielu osób bywa bardzo trudne - przede wszystkim w związku z obawą przed ponownym tyciem. W tym wpisie znajdziesz kilka słów na temat tego, jak zrobić to dobrze i nie wpadać w błędne koło tycia i odchudzania.

Jak nie mieć efektu jojo jakiś czas po redukcji? Badania pokazują, że ponad 90% osób z nadwagą i otyłością wraca do swojej poprzedniej masy ciała do 2 lat od zakończenia odchudzania. Sprawdź, jak do tego nie doprowadzić. 

A jeżeli nie możesz schudnąć, koniecznie sprawdź, dlaczego tak się dzieje. Przyczyn jest wiele - mniej i bardziej prozaiczne. Jeżeli Twoja redukcja idzie Ci bardzo opornie, koniecznie przeczytaj ten artykuł i przeanalizuj swoją historię odchudzania.

liczenie kalorii zdrowe jedzenie

Jak przestać liczyć kalorie i zacząć jeść intuicyjnie?

Jeżeli nadal tutaj jesteś, liczenie kalorii to zapewne dość istotny element w Twoim życiu. Być może zaczęło Cię to już męczyć lub wiesz, że powinnaś przestać to robić dla zdrowia i równowagi psychicznej, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać. Dlatego właśnie przygotowałam dla Ciebie ten wpis. 

Żeby przestać liczyć kalorie masz dwie możliwości.

  1. Po prostu przestajesz liczyć kalorie tu i teraz. Najlepiej odinstaluj aplikację i staraj się tego nie analizować przed każdym posiłkiem. 
  2. Robisz sobie dni przerwy od liczenia kalorii - na przykład w weekend i w środku tygodnia, a następnie zwiększając liczbę dni, aż przestaniesz w końcu je liczyć. To pozwoli Ci się stopniowo oswoić z taką “swawolą”. 

Pierwsza opcja to taka terapia szokowa, która odpowiada jakiejś części osób. Dla nich stopniowa rezygnacja z czegoś i rozwlekanie tego w czasie jest bezsensowne i wcale niczego nie ułatwia. Dlatego prostsze jest po prostu rzucenie liczenia kalorii z dnia na dzień, wyrzucenie aplikacji, odstawienie wagi kuchennej w kąt i walka z samą sobą. Jestem jednak świadoma, że po długim czasie liczenia kcal nie będzie to takie łatwe, jak napisanie tego akapitu. Dlatego przejdźmy do punktu drugiego.

Zacznij od przerw w liczeniu kalorii. Ustal sobie najpierw jeden lub dwa dni w tygodniu, kiedy nie będziesz tego robić i trzymaj się tego bez względu na wszystko. O wiele łatwiej jest nie liczyć kalorii, niż je liczyć bez przerwy, więc na pewno Ci się uda. Ustal sobie, że przykładowo będzie to środa i sobota - a nawet jeżeli w niedzielę nie będziesz miała możliwości liczyć kalorii, nie “ucinaj” z tygodniowego planu kolejnej środy, by to wyrównać. To na pewno nie będzie proste na początku, ale pamiętaj, że po dłuższym czasie liczenia kalorii jesteś już nauczona pewnej gramatury i raczej nie przesadzisz.

Przede wszystkim kluczowe będzie to, że zaprzestanie liczenia kalorii nie oznacza od razu zmiany wypracowanych nawyków żywieniowych i zjadania większej ilości jedzenia, niż realnie potrzebujesz. Dla tych z Was, które cierpią na zaburzenia odżywiania, porzucenie pilnowania kcal nie powinno od razu wiązać się z objadaniem, skoro “już można”.  Postaraj się do tego podejść racjonalnie i nie zapominać o ilościach, którymi dotąd się najadałaś. Zanim sięgniesz po coś dodatkowego z obawy przed głodem, zjedz standardową porcję i chwilę odczekaj. Jeżeli po kilku-kilkunastu minutach będziesz nadal głodna, możesz rzeczywiście coś dojeść.

Jeżeli jednak jesteś osobą, która paranoicznie trzymała się liczenia kalorii, w Twoim przypadku może być trochę inaczej. Zaprzestanie kontroli kcal może wiązać się z tym, że zaczniesz niedojadać, z obawy przed tyciem i przesadzeniem z jedzeniem. Warto, żebyś podeszła do tego racjonalnie i nie ucinała sobie racji żywieniowych, na przykład poprzez ograniczenie dodatku tłuszczu czy zmniejszania porcji.

W każdej sytuacji trzymaj się podstaw, czyli tego, by przynajmniej w 80% zdrowo się odżywiać. Odpowiednia porcja warzyw (błonnik), zdrowych tłuszczy i białka sprawi, że będziesz najedzona każdym posiłkiem, który skomponujesz w ten sposób i jednocześnie dostarczysz organizmowi tego, czego potrzebuje. Przede wszystkim liczy się Twoje zdrowie, a nie wyliczanie sobie kalorii - zobacz, ile osób jest w stanie żyć bez tego i wcale nie tyje. Ty również możesz to osiągnąć.

Na początku Twoje posiłki mogą być podobne do tych, które jadłaś za czasów liczenia kalorii. Stopniowo nauczysz się je urozmaicać, zmieniać i kontrolować ilość przyjmowanego jedzenia. Nie musisz wybierać produktów light, za to możesz zminimalizować ilość cukru w Twojej diecie. Stawiaj na zdrowe wybory, nie rezygnując ze swoich wypracowanych nawyków żywieniowych

Jak jeść intuicyjnie? Skorzystaj ze zgromadzonej wiedzy w trakcie liczenia kalorii - na pewno pamiętasz, jak wyglądały/wyglądają Twoje porcje przy liczeniu kalorii i możesz przygotować podobne “na oko”. 

uśmiechnięta kobieta waży jabłko
  1. Urozmaicaj swoje posiłki o zdrowe dodatki, jak oliwa z oliwek, orzechy, warzywa czy owoce. Nie ucinaj takich produktów z obawy przed nadwyżką kaloryczną. 
  2. Najadaj się, ale nie przejadaj. Ważne jest to, żeby po posiłku czuć satysfakcję z minimalnym niedosytem, aniżeli przepełnienie i ociężałość. 
  3. Staraj się nie podjadać między posiłkami. To, że nie jesteś już na redukcji, nie oznacza, że masz jeść co Ci wpadnie w ręce. Dbaj o swoją gospodarkę cukrową i najadaj się przede wszystkim pełnymi posiłkami. 
  4. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody każdego dnia. To również pomaga regulować uczucie głodu. 
  5. Staraj się rozróżniać głód emocjonalny od tego fizjologicznego i jedz wtedy, kiedy rzeczywiście będziesz głodna. 
  6. Dbaj o odpowiednie komponowanie posiłków, aby się nimi najadać - łącz białko z tłuszczami i dodatkiem węglowodanów, by były sycące na dłużej. 
  7. Nie zapominaj o aktywności fizycznej - nawet po skończonej redukcji lub chwilowego odstąpienia od tego pomysłu (przy kompulsach). Niech aktywność fizyczna towarzyszy Ci każdego dnia. 

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania związane z tym tematem, koniecznie wpadnij na mojego instagrama i daj mi znać w komentarzu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium